Багато хто з нас, побачивши лишайники, часто плутає їх з мохом. Вони здаються такими схожими. Але з погляду науки — лишайники не належать до цього виду. Щоправда, й самі вчені раніше відносили лишайники до нижчих примітивних рослин, але після того, коли відкрили, як влаштований їхній організм, ставлення до лишайників змінилося. Їх виділили в окремий вид, хоч і досі вважають, що в них ще досить багато таємниць.
Лишайники здатні вижити там, де не зможе існувати жодна інша жива рослина. Вони можуть рости і на скелях, і на стовбурах дерев, і на дахах будинків. Не заважають їхньому росту навіть найсуворіші кліматичні умови.
Тіло лишайника — слань складається з гриба та водорості, що живуть у симбіозі як цілий організм. Воно утворене переплетеними нитками грибниці, між якими розташовані одноклітинні зелені водорості. Нитки гриба лишайника поглинають воду і розчинені в ній мінеральні речовини, а в клітинах зелених водоростей утворюються органічні речовини.
На території НПП «Черемоський» зафіксовано 20 видів лишайників, які належать 11 родів, 6 родин та 1 класу відділу аскомікотових грибів. Серед зафіксованих представників 14 видів (Baeomyces roseus Pers., Usnea barbata (L.) Weber ex F.H.Wigg , Usnea hirta (L.) Weber ex F.H.Wigg, Bryoria sp. Brodo, D. Hawksw, Pseudevernia furfuraceae (L.) Zopf., Evernia prunastri (L.) Ach., Cladonia furcata (Huds.) Schrad., Cladonia rangiferina (L.) Weber ex F.H.Wigg, Cladonia bacillaris Nyl., Cladonia fimbriata (L.) Fr., Cladonia polydactyla (Flörke) Spreng, Cladonia crispata (Ach.) Flot, Cladonia coniocraea (Florke) Spreng., Cladonia sp. P. Browne) належать до кущистих лишайників, 5 (Peltigera horizontalis (Huds.) Baumg., Hypogymnia physodes (L.) Nyl., Platismatia glauca (L.) W.L.Culb. & C.F.Culb., Platismatia wheeleri Goward, Altermann & Björk, Xanthoria parietina (L.) Th. Fr.) – до групи листуватих лишайників, 1 вид (Lecanora sp. Ach.) – накипний.
Лишайники першими оселяються на безплідних місцях, руйнують виділеннями субстрат, підготовлюючи умови для зростання інших видів рослин; беруть участь в біологічному вивітрювання гірських порід, накопичують радіоактивні елементи та є біоіндикаторами стану довкілля, чутливі до забруднення повітря.
Ліхенологічна колекція Парку містить зразки найбільш поширених видів лишайників і налічує 65 зразків симбіотичних організмів.