Що і де поїсти?

Гуцульська кухня вирізняється простотою страв і водночас їх оригінальністю. Найуживаніші продукти: кукурудзяне борошно й крупа, картопля, квасоля, гриби і, звичайно ж, бринза (бриндза), або "бриндзя", як лагідно називають її самі гуцули.

Національні страви Карпат є частиною культури народів гір, а також популярною «пам'яткою» для будь-якого туриста. Подорожуючи Карпатами, ви точно захочете спробувати найпопулярніші страви. Національна кухня та національні страви, це багатовікові традиції, якими дорожать Карпати, зберігаючи всі секрети та передаючи їх з покоління в покоління.

В Карпатах є свої унікальні кулінарні традиції. Як правило, регіональні страви Карпат базуються на місцевих інгредієнтах і спеціях, а рецепти їх приготування дбайливо зберігаються і передаються з покоління в покоління. 

Топ 5 страв карпатської кухні

  1. Бануш – візитівка карпатської кухні Старожили краю розповідають, що ця проста, поживна та дійсно символічна для Гуцульщини страва виникла, коли з харчів лишилися лише сметана та кукурудзяне борошно. А назву свою бануш  отримав  від імені ґазди Баноша, якого турботлива жінка рясно годувала. Споконвіку гордість гуцульської кухні готують виключно чоловіки, а на кожному поважному подвір’ї має бути облаштоване місце для священнодійства з приготування бануша.

Бануш (банош) готують у чавунному казанку на відкритому вогні. У казанок заливають сметану чи вершки і доводять до кипіння, солять, потім дрібною цівочкою сиплють кукурудзяне борошно, постійно помішуючи дерев’яною ложкою, доводять до готовності, поки на поверхню не проступлять крапельки жиру. Готова страва має бути середньої щільності, жовтого кольору і ледь кислувата на смак. Подають зі шкварками, бринзою, грибами. класичний банош готується в чавунній посуді. Крім того, гуцульська традиція вимагала, щоб цим займались виключно чоловіки. І це не дивно. Де ж Ви знайдете жінок на полонині? 

 

  1. Кулеша (мамалига). З давніх часів вкорінилася на гуцульському столі  ще одна страва з кукурудзяного борошна – золотиста кулеша. Ії  рецепт дещо простіший, ніж в бануша, тому що, зазвичай, кулеша готується на воді. Замість сметани в готову страву  додається вершкове масло. 
  1. Цвіклі та шухи - ці дві цікаві святкові страви, тому що вони мають спільну основу – столовий буряк. Бурякові салати з чорносливом, квасолею, горіхами, часником достатньо поширена річ на Гуцульщині.  Цвіклі уявляють собою суміш вареного буряка з тертим хріном, яку подають  до м’ясних страв,  а шухи, окрім нарізаних соломкою буряків,  містять лісові гриби ( переважно, мариновані опеньки), смажену з борошном цибулю, чорний мелений перець. 

 

  1. Карпатська грибна юшка. Яка ж може бути карпатська кулінарія без юшки з білих грибів. Саме білі гриби вважаються місцевими мешканцями справжніми грибами. Всі решта гриби…… В Карпатах гриби поділяються на білі та всі решта. І цим все сказано. Приготування юшки дуже просте. Сухі білі гриби відварюють в курячому бульйоні із коренем петрушки та спеціями. Крім того, в неї додають локшину та свіжу зелень. 
  1. Картопля - це овоч, без якого не обходиться жодне застілля у Карпатах. Її називають другим хлібом для сім'ї, зізнаються, що з картоплею можна подавати будь-які страви. Карпатські гомбовці (картопляні кульки зі сливою всередині), кромплі (картопляна запіканка з домашньою ковбасою) та славнозвісні карпатські деруни!

У Карпатах витвір картопляного мистецтва охрестили «терчаником», «тертюхом», «драником» та «картопляними пляцками», «драчанками» і «кремзликами», і безліччю інших імен, залежно від натхнення і локації кулінара. Карпатські деруни готують з яйцем, з м’ясом, зі сметаною, ряжанкою, грибами, сиром, шкварками та смаженою цибулею. Залежно від розміру терки та типу помелу деруни змінюют свій колір, консистенцію і навіть аромат. Готову страву подають в тарілці після смаження, чи в горщику після додаткового випікання. Так на свято Благовіщення пісні деруни стали одним з головним елементом застілля.

 

https://ru.restaurantguru.com/Pisseriya-Burumnaya-Putyla https://uaotzyv.com/chernivtsi/bar-kafe-shikidim-251581 https://ru.restaurantguru.com/Bar-Elit-Putyla-Chernivets%CA%B9ka-Obl-Putyla https://hutir.org/restoran

Лісова кухня 

Місце під кухню вибирайте з урахуванням того, що вогонь можна розпалювати на відстані не менше 5 метрів від наметів щоб на них не потрапили іскри. Якщо ваша стоянка триватиме довше доби, зручно виділити під продукти окрему палатку, розбивши її в затіненому місці.

Високо над кухнею можна натягнути спеціальний тент, який буде захищати вогонь від дощу. Не забудьте про окремий тенті для дров. Місце приготування їжі можна викласти з каменю - це доцільно робити, якщо ви будете стояти табором не менш тижня. В іншому випадку досить міцних і товстих дерев'яних сучків.

Сироварня на г.Томнатик

Подорожуючим, рекомендуємо покуштувати справжньої гуцульської  овечої бриндзи.Це перший український продукт, що має географічне зазначення походження товару. Вівці випасаються протягом 120 днів літнього періоду на високогір’ї на висоті не нижче 700 метрів над рівнем моря. І чим більш високогірніше випасання, то, відповідно, і більша специфікація цього карпатського сиру. І до свіжого овечого молока, яке зціджують через смерекову гілку, вівчар додає фермент – кляг. І за цією технологією виготовляє сир будз. І після дозрівання будзу, його перемелюють і змішують із сіллю, – на цьому етапі утворюється бриндзя. Усі процеси її виготовлення – виключно вручну.

Для створення посту використано матеріали з зовнішніх ресурсів: https://www.karpaty.info/ua/ https://www.wikipedia.org https://www.ukraine-is.com/uk/guculska-kuxnya-sekreti-miscevix-zhiteliv/