Безпечні зимові походи з амбасадором НПП “Черемоський” – Мирославом Мельничуком

 «Продовжую "дражнити" зимовими походами тих, хто досі не зважився. Коли йдеш в зимовий похід, то твої уявлення про власну фізіологію трохи змінюються, принаймні в мене було саме так» – пише Мирослав. «Зимові походи - це логічний етап еволюції туриста, і в тебе полюбому були думки про зимові вилазки. Нехай жартома, і "чисто теоретично", але тобі точно цікаво, як це, ходити в гори, коли там мороз, і повно снігу?

  Зимові походи рвуть шаблони

Взимку тобі відкриваються нові горизонти комунікації з реальністю. Коли я вперше пішов у зимовий похід, був вражений з того, наскільки тіло і розум гнучкі та адаптивні до середовища. Спати в наметі, коли на вулиці -20, страшно, але не смертельно і при правильній підготовці, навіть комфортно.

 Теорія

  Для нормальної, комфортної ночівлі в снігу, коли на вулиці мороз, потрібно багато спорядження, яке важить немало. Топове спорядження, частково, вирішує цю проблему, але бюджет повного набору необхідного стафу для зимового походу запросто перевалює за кілька тисяч доларів.

Фізіологія тепла

Якщо порівнювати свій організм з реактором, який переробляє жир, вуглеводи і білки в тепло, то твоя задача не перегрітися. Вам потрібно добитися від свого організму певного балансу тепловіддачі. Головні твої вороги - волога шкіра і зневоднення. В ідеалі потрібно йти в такому темпі, щоб не спотіти, бо мокра футболка це -10 градусів до відчуття холоду.

  Зневоднення небезпечне тому, що більше шансів підморозити собі пальці, або сильно замерзнути в ноги. Якщо міркувати згрубша, то ідея в тому, щоб підтримувати нормальну циркуляцію в маленьких судинах. Якщо ти сухий, не відчуваєш спрагу, то навіть голод не такий страшний. Якщо пити воду себе можна заставити, якщо прикрутити якийсь таймер, то про якість води думають не завжди. Взимку воду непросто знайти, і в діло йде топлений сніг, і він може стати причиною зневоднення, оскільки це дистильована вода. Я рятуюсь таблетками-шипучками з ізотоніком, або регідроном.

Практика

Важливо ще не виснажуватися в нуль. Частенька помилка новачків - це неправильне планування маршруту. Взимку йти набагато важче, а ввечері набагато більше справ, на які потрібно багато зусиль, наприклад, розкопати сніг під намет. Треба розраховувати це, не планувати переходи довше 8-10 км, а ще краще 5-7 для першого походу.

Ночівля взимку

Новачків часто шокує той факт, що туристи ставлять намет просто на сніг, лягають там спати, а зранку прокидаються в доброму гуморі і нирки в них не відвалюються. З адекватним спорядженням можна добре виспатись при нормальному мінусі. Всі, хто ночував взимку в наметі, в курсі, що це не так страшно, і не обовязково бути супер-героєм.

  Екологія

Я не толерую такий підхід до природи, коли турист почуває себе хазяїном в лісі і творить все, що йому заманеться. Ставити багаття в лісі, в рандомному місці - це злочин. Різати живі дерева для будівництва укриття - це також токсична поведінка».

Автор допису: Карпатський волоцюга (Мирослав Мельничук)