Еколого-туристичний маршрут «Здіймаючись над обрієм»

Пішохідний маршрут
 • Складність

  середня
 • Протяжність

  43 км
 • Тривалість

  2 доби
 • ПУНКТ 1. Верхній Ялівець

  img

  Піша прогулянка розпочинається в гарному гірському селі Верхній Ялівець, але громадським транспортом можна добратись тільки до села Шепіт, – далі пішки або найманим автомобілем. До с. Верхній Ялівець прямуємо через мальовничий перевал Джогуль, з якого відкриваються прекрасні панорами на вершини Румунських карпатських гір та Яровицький хребет Буковинських Карпат. Від села В. Яловець наш маршрут приведена нас до г. Яровиця.

   

 • ПУНКТ 2. Гора Яровиця

  img

  Найвища точка Буковинських Карпат (1574м). На піку гори встановлено хрест, на честь Буковинського віче. Із найвищої вершини Чернівецької області відкриваються мальовничі ландшафти та краєвиди на гори Гриняву, долини річок Сарата та Білого Черемошу. Глянувши праворуч від хреста, ми побачимо гору Томнатик, на якій височіють загадкові білі кулі. Звивиста доріжка веде на цю гору, висота якої 1565 м н.р.м. На горі залишилися будівлі старих військових казарм, воєнні гаражі, старий будинок офіцерських сімей та дивовижні каркаси куполів. Все це примарно нагадує нам про те, що колись тут знаходилась потужна військова частина під кодовою назвою “Памір”.

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 3. Каплиця свмч. Євстахія

  img

  На вершині гори Томнатик в 2015 р. співробітниками НПП «Черемоський» побудовано святиню – каплицю свмч. Євстахія, покровителя звірів. Вона знаходиться на висоті 1518 м н.р.м. і є найвисокогірнішою Святинею Буковинських Карпат.

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 4. Долина гладіолусів

  img

  Спускаючись в низ до найпівденнішого села Путильського району, Чернівецької області – Сарата, потрапимо на чарівну луку – Долину Гладіолусів. Тут протягом літа вабить людське око різнобарв’я квітучих трав, але спостерігається найбільш масове цвітіння червонокнижного виду – косариків черепитчастих,- дикого гладіолуса.

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 5. Церква св. Іоана Хрестителя

  img

  В центрі села Сарата розташована пам’ятка архітектури – церква Святого Іоана Предтечі. Маленька церква скоріш нагадує каплицю – невеличка дерев’яна споруда, яку збудували віруючі горяни.

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 5. Кляуза на р. Сарата (47.746665, 25.000700)

  img

  Наступним пунктом являється дивовижний об’єкт – кляуза на річці Сарата – це гребля, гать на річках українських Карпат. Давня гребля є згадкою про тяжку працю гуцулів, які холодними водами бурхливих гірських річок сплавляли лісову деревину до назначених пунктів в околицях міст Вижниці та Чернівців.

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 6. Чорний Діл

  img

  Чо́рний Діл — хребет у масиві Яловичорські гори (Українські Карпати), є частиною Мармароського масиву, зокрема Чивчинських гір, розташований в південно-західній частині Чернівецької області, в межах Путильського району.

  Простягається з півдня на північ між річками Перкалаб і Саратою (витоки Білого Черемошу). Південною частиною хребта проходить українсько-румунський кордон. Максимальна висота — 1483 м (гора Змієвона). Складений хребет палеозойськими кварцитами, кристалічними сланцями, вапняками. Куполоподібні вершини і круті схили, вкриті смерековими лісами, трапляються виходи вапняків. Для рослинності характерні рідкісні угруповання.

  На хребті Чорний Діл знаходиться ландшафтний заказник загальнодержавного значення – «Молочно-братський ка́рстовий масив», де розташована найглибша вертикальна карстова печера Буковини — «Молочні браття» (глибина — 38 м, довжина — 56 м).

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 7. Комплексна пам’ятка природи «Білий потік»

  img

  По дорозі привертає увагу туристів гірський схил з виходом на поверхню карстових джерел і формуванням вапнякових травертинів, де збереглися рідкісні види рослин, занесені до Червоної книги України. Це комплексна пам’ятка природи ”Білий потік”, що бере свій початок з-під хребта Чорний Діл. В долині він розливається на безліч малих водотоків та формує заболочену ділянку.

   

  Переглянути на карті
 • ПУНКТ 8. Водоспад «Кортузіанський»

  img

  Чиста джерельна вода, якою можна втамувати спрагу. Тип водоспаду – ступінчасто-каскадний, утворений гірськими породами піщаниками, вапняками та сланцями. Загальна висота – 3,5м, ширина кромки – 2м, русла – до 1м, водність 0,02м³/с, постійно функціонуючий.

  Проходячи через хутір Перкалаб, підходимо до Перкалабського ПНДВ, де є місця для ночівлі. Також біля витоків р. Білий Черемош створене зручне наметове містечко.

  Переглянути на карті
 • ДЕНЬ 2.

  img

  Вирушаємо до наступної зупинки – гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення – озера «Гірське око» (площа 2,5 га). Вода в озері навіть при високій температурі повітря не прогрівається вище 12-14˚С. Глибина озера більше 10 метрів. Це мальовниче озеро природного походження, яке утворилося внаслідок зсуву глинистих порід, які перегородили русло невеликого потічка – притоки річки Яловичори. Тут перед останнім переходом можна відпочити на зручних лісових меблях, встановлених біля берега озера.

  Далі туристи гірською дорогою прямують до с. Верхній Ялівець, звідки через перевал Джогуль зможуть помандрувати до с. Шепіт, де закінчується піший похід вершинами Буковинських Карпат.

   

   

  Переглянути на карті
Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.