Складність
Протяжність
Тривалість
ПОЧАТОК ВЕЛОМАРШРУТУ
ПУНКТ 2. Водоспад Кортузіанський
Чиста джерельна вода, якою можна втамувати спрагу: тип водоспаду – ступінчасто-каскадний, утворений гірськими породами: піщаниками, вапняками та сланцями. Загальна висота – 3,5 м, ширина кромки – 2 м, русла – до 1м, водність 0,02м³/с, постійно функціонуючий.
Переглянути на картіПУНКТ 3. Комплексна пам’ятка природи «Білий потік»
Спостерігаються виходи карбонатів на поверхню ґрунту, що зумовлює формування різноманітних оаз рослинності. Серед них відоме єдине місцезростання в Українських Карпатах язичника сибірського (Ligularia sibirica Cass.), а в Буковинських – товстянки альпійської (Pinguicula alpina L.) та багатьох інших червонокнижних видів флори.
Переглянути на карті
ПУНКТ 4. Кляуза на р. Сарата
На однойменній річці Сарата збереглися залишки греблі-гамованки. Використовувалися такі гідротехнічні споруди на карпатських річках для сплаву деревини з другої половини ХІХ століття до 70-их років ХХ ст. Зі зрубаних дерев’яних кругляків збивали пліт, який за течією річки Сарата, Білим Черемошем, Черемошем та Прутом сплавлявся аж до Чернівців. Робота бокораша (так називалася професія плотогона) на дарабі була надзвичайно складна та ризикована, проте й оцінювалася високо. Наприклад, за одноразовий сплав від Яловичори до кінцевого пункту в м. Чернівці керманич міг отримати зарплату, рівноцінну на той час вартості корови – це були великі гроші. Тому, незважаючи на небезпеку, чоловіки бралися за цю складну роботу, щоб забезпечувати свої родини.
Гамованка на р. Сарата була однією з найкраще збережених. Мабуть тому з жовтня 2013 року зовнішньо-економічна асоціація «Новосвіт» розпочала роботи з відновлення греблі Сарата, з метою використання її для мінігідроелектростанції. На даний час ця гамованка перереконструйована в мініГЕС і ефективно функціонує.
Переглянути на карті
ПУНКТ 5. Пам’ятка природи «Жупани»
Висота над рівнем моря 1488м, являє собою мальовничу вапнякову скелю серед сінокісних лук. Площа цієї місцевості 2 га. В урочищі зростають цінні види флори занесені до Червоної книги України. Тут природою сформовано цінні ландшафтні комплекси та геологічні утворення.
Переглянути на карті
ПУНКТ 6. Джерела "Сарата 1, 2, 3"
Джерело «Сарата 1»
(0,5 га) – бромно-хлорно-кальцієва вода, мінералізація 19,3 г/л.
Джерело «Сарата 2» (0,5 га)
– бромно-хлорно-кальцієво-натрієва вода, мінералізація 27,6 г/л. Дебіт 15000 л/добу.
Джерело «Сарата 3»
(0,5 га) – бромно-хлорно-кальцієво-натрієва вода, мінералізація 11,9 г/л.
Переглянути на картіПУНКТ 7. Штучні перепади на річці Сарата
Майстри з охорони природи НПП «Черемоський» споруджують дані перепади для створення більш сприятливих умов для розвитку цінного виду з родини Лососевих – форелі струмкової, яка водиться у високогірних річках Карпатського регіону.
Переглянути на карті
П 8. Село Сарата
Найбільш віддалене і важкодоступне село Українських Карпат. На околиці села розташована церква Різдва св. Івана Хрестителя. Маленька церковця скоріш нагадує каплицю — невеличка дерев’яна споруда, яку збудували віруючі горяни. На жаль, не вдалося знайти точного року будівництва цієї церкви, форми якої аналогічні до церков на території сусідньої Румунії. Ймовірно, зведена у ХІХ столітті. Невеликих розмірів тридільна одноверха церква з гранчастими бічними стінами. Станом на 2008 рік її зовнішні стіни були все ще під гонтами.
Зовні у 2010 році відреставрована в автентичному гуцульському стилі. При вході на прицерковну територію, на дерев’яному каркасі розміщений старовинний дзвін. Біля церкви збереглися нечисленні старі румунські хрести давнього цвинтаря. Церква видніється на терасі невисокого лучного схилу, де влітку можна побачити цвітіння багатьох рідкісних, червонокнижних ендемічних видів флори та поспостерігати за польотами представників фауни.
Переглянути на карті
ПУНКТ 9. Гора Млаковата
Гарна карпатська вершина, з якої відкривається панорама хребта Чорний Діл, який є заказником загальнодержавного значення, в межах якого зростає велика кількість червонокнижних видів рослин та поширено багато рідкісних видів тварин.
Переглянути на картіЗАКІНЧЕННЯ ВЕЛОМАРШРУТУ. Витоки р. Білий Черемош.
Поблизу Перкалабського ПНДВ закінчується велосипедний маршрут – біля головного в’їзду на територію НПП “Черемоський”, де бере свій початок найчистіша річка Європи – Білий Черемош, яка утворена злиттям річок Перкалаб і Сарата.
Переглянути на карті
Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.
Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.
Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.
Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.
Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.
Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.
Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.