Весна спішить! Та сніг лежить…

(Фенологічні нотатки з Перкалаби,  08-10 березня  2023року)

Сніг, сніг, сніг…  У затінках – до 15 сантиметрів, з переходом у лід на дорогах.

На осонні – на освітлених схилах, подекуди - під смереками,  вже видно грунт із залишками торічної рослинності  та дрібною травичкою, яка стартувала в ріст ще під сніжною шубою. Обидві річки – і Перкалаб, і Сарата - вже звільнилися від льоду, їхні притоки  та Кортузіанський водоспад -   теж.

Та теплий вітер циклону вніс свої корективи. Легенькі періодичні дощики у перший день,  вночі посилились до злив на фоні сильного вітру, який намагався здійняти дах з примішення Перкалабського ПНДВ. Переконавшись у міцності будівлі, нетерплячий вітер кинув на територію нашого парку всі свої дощові резерви - мабуть, місячну норму!  І, практично за день, зима відступила -  засипана товстим шаром снігу територія, прилегла до будівлі, проглянула до сонечка окремими буро-зеленими латочками, які до вечора об’єднались, залишивши зимі лише маленькі острівці снігу. Похолодання до -4оС наступної ночі легеньким сніжком зупинило відступ зими, але – це не надовго!

Первоцвіти лише, певно, роздумують, чи вже ощасливити Перкалабу своєю появою, чи ще почекати.  Та вільха з березою  впевнено випустили сережки,  віддаючи їх на волю вітру. Верби теж підставляють ніжним променям сонця  пухнасті боки «котиків» та лоскочуть ними теплий вітерець, додаючи веселих нот до весняного настрою…

А що ж гриби? Та вони, як завжди, на своїй хвилі!

Далі – пряма мова 😉 :

  • Зима? А ми й не помітили! Росли, ростемо й ростимемо! - сказали Trametes versicolor та Fomitopsis pinicola (трутовики різнобарвний та облямований).
  • Так, зима – найкраща пора року, принаймні, для нас! – повідомив Lentinus brumalis, трутовик зимовий.
  • А в нас хатка затишна, до весни дотягнемо і підростемо ще трішки! – заявила сімейка Strobilurus esculentus (стробілюрус – не знаю, для кого – їстівний)…

Лишайники ніби волають на увесь голос про чудові умови для їхнього зростання у нашому парку! На невеликому кущику Ribes uva-crispa (аґрусу) поселилось їх не менше трьох видів, та ще й мох поруч примостився!

І ліс вже дихає весною…

 

Веде на південь ця дорога!

Та ще засніжена вона…

Коли настане перемога –

Ото й буде для нас весна!