Гора Томнатик

     Томнатик – гора в Українських Карпатах, у масиві Яловичорські гори. Розташована на хребті Томнатикул, у межах Путильського району Чернівецької області, на північний схід від села Сарата і на північний захід від перевалу Семенчук.

     Висота 1565,3м. Вершина незаліснена, схили порівняно пологі; підніжжя гори поросле лісом. З гори відкриваються чудові краєвиди – видно вершини Румунських гір. На північ від Томнатика розташована найвища гора Яловичорського масиву – Яровиця (1586,9м).

     На вершині гори Томнатик розташована покинута база радянської ППО – "Памір" (1950-1995). Ця радіолокаційна військова станція була створена в СРСР для точності визначення кута місця і висоти цілі в небі. В найбільшому із куполів донині збереглася радіолокаційна антена "П-14 Лєна". Ще півстоліття тому назад вона була цілком таємним чудом техніки, але і зараз принцип роботи самої РЛС, формально, вважається державною таємницею. До нашого часу тут збереглися: казарма військової частини і залишки різних інженерних споруд. Але найбільш вражаючими є білосніжні велетенські куполи колишніх радарів (радіопрозорі укриття), які нагадують фантастичних розмірів м'ячі на вершині гори або ще більш схожі на космічну станцію прибульців з інших планет. Аналогічні об'єкти були на вершині гори Стій поблизу Сваляви (Закарпаття), але там остання білосніжна куля була зруйнована ще на початку 21 ст.


CC BY-SA 4.0, Вікісховище

     Цей заворожуючий об'єкт в останнє десятиріччя притягує до себе все більше і більше туристів, як любителів, так і професіоналів. По горі Томнатик сьогодні пролягають різноманітні туристичні маршрути цієї місцевості – як пішохідні, так і веломаршрути. На жаль, віднедавна гірське бездоріжжя Томнатика освоюють любителі "диких" автомандрівок. Також безлісі пологі схили гори є дуже перспективними для розвитку таких екстремальних видів туризму як парапланеризм та дельтапланеризм.

     Більша частина гори Томнатик, як і всього хребта Яровиця, знаходиться в природній зоні субальпійських луків і покрита травами і чагарниками, які називаються полонинами. Вчені вважають, що трави цього високогір'я є екологічно найчистішими в Європі. Мабуть, тому з давніх-давен місцеві жителі-гуцули займаються у цій місцевості так званим відгінно-пасовищним господарством, а саме: влітку тут випасають великі отари овець, стада корів, табуни коней. На думку експертів, у цій місцевості є великі перспективи як у рекреаційному, так і в туристичному плані, а також у відродженні традиційної гуцульської господарки.