Науково-пізнавальна стежка «Знай, люби, оберігай»

Екостежка
  • Протяжність

    7 км
  • ЗУПИНКА 1.

    img

    Науково-пізнавальна екологічна стежка розпочинається біля Перкалабського ПНДВ, туристи ознайомлюються із загальними умовами проходження еко-стежки, з правилами поведінки у природі, які гарантують відвідувачам безпеку, а природі – недоторканість і шанобливе ставлення. Мандруючи стежкою, яка включає в себе 11 оглядових зупинок, можна ознайомитися з різними екосистемами та багатою історією краю.

  • ЗУПИНКА 2. «Життя у водоймі»

    img

    Нашому зору відкривається невеличка водойма, де можна помітити співіснування декількох видів у відносно невеликому середовищі проживання. Залежно від сезону, можна спостерігати за багатим біорізноманіттям та життєдіяльністю земноводних: саламандри плямистої, тритона альпійського та карпатського, п’явки медичної, кумки жовточервої, жаби трав’яної. Поруч можна побачити ящірку прудку, водомірку, різних представників лускокрилих (метеликів).

  • ЗУПИНКА 3 «Пізнавальна»

    img

    На узліссі, в межах квітучої галявини туристи можуть побачити та познайомитись з вишуканими, рідкісними ендемічними видами рослинного світу: аконіт буковинський, медунка Філярського, деревій та волошка карпатські, жовтяниця альпійська, приворотень буковинський, скабіоза та ін. В різні пори року спостерігаємо за ростом і розвитком цікавих представників видового багатства флори та фауни, грибів, мохів, лишайників.

  • ЗУПИНКА 4 «Фіалковеполе».

    img

    Протягом всього періоду вегетації тут можна помилуватись цвітінням ендемічного виду – фіалки відхиленої. У червні – липні поле рясно вкривається фіалками, які приваблюють до себе велику кількість бджіл, джмелів, метеликів та інших комах. Також буяють яскравим цвітінням й інші фонові та рідкісні види: вероніка дібровна, материнка звичайна, деревій карпатський, дзвоники розлогі, плакун верболистий, волошка карпатська, скабіоза, скорзонера рожева.

  • ЗУПИНКА 5. «Водоспад Кортузіанський»

    img

    Підходячи ближче, відчувається приємний подих прохолоди, адже біля водоспаду навіть у найспекотніші літні дні відчувається як віє свіжістю, а холодна джерельна вода неабияк втамовує спрагу. Водоспад Кортузіанський утворений гірськими породами: піщаниками, вапняками та сланцями, з виходом на поверхню карстових джерел. Водоспад названий на честь рідкісної рослини, яка росте на схилі поруч із руслом водоспаду – Кортуза Маттіолі, названа травником Матіолусом на честь свого друга Кортуза,- професора ботаніки в Падуї.

  • ЗУПИНКА 6 «Галявинка»

    img

    Переходимо через місток від водоспаду і потрапляємо на мальовничу галявину на березі річки Сарата, де на рекреаційному майданчику можна відпочити на зручних лісових меблях, милуючись приємним пташиним співом, що перекликається з дзвінким дзюрчанням струмків та гомоном карпатської ріки.

  • ЗУПИНКА 7 «Полонинське господарство».

    img

    Більшу частину Яровицького хребта, яким поступово підніматимемось вгору до наступної зупинки, займають високогірні полонини. Це створює умови для утримання та випасання чабанами великої кількості овець. Для карпатських вівчарів – літо – це період важкої та відповідальної праці. Вівчарство завжди було провідною галуззю на Путильщині. Саме полонинники відкривають для туристів незвідані таємниці тутешнього буття, обрядів та звичаїв, культури та етносу Гуцульщини.

  • ЗУПИНКА 8 «Шафранове поле».

    img

    Прямуючи стежиною серед віковічних смерек, потрапляємо на наступну оглядову зупинку – «Шафранове поле», що особливо милує око в весняний період. Тут ми можемо спостерігати за неймовірним цвітінням шафрану Гейфеля, який занесений до Червоної книги України. З поміж фіолетового покривала подекуди проглядають голівки ніжного сніжно-білого підсніжника звичайного, а згодом усміхається яскравий, сонячний первоцвіт полонинський.

  • ЗУПИНКА 9

    img

    «Відчуй природу на дотик» – це чергова зупинка на екостежині, що являє собою луговий травостій з безліччю цікавих, рідкісних і лікарських рослин: гвоздика скупчена, нечуйвітер волохатенький, купальниця європейська, звіробій продирявлений, чебрець, арніка, материнка, ароматна м’ята. Частина пагорбів вкрита густими кущами чорниці та брусниці, лісової суниці, зрідка зустрічається малина. Тут можна знайти смачну їжу просто під ногами –це гриби та ягоди. Скуштувати зірвані з кущів чорниці – неймовірна насолода! Поївши лісових, кологічно-чистих ягід, отримуємо заряд вітамінів та енергії на цілий рік. Проте, потрібно пам’ятати: зцілюватися та насолоджуватися карпатськими дарами потрібно без шкоди для природи, щоб довго ще милуватися її красою і мальовничістю.

  • ЗУПИНКА 10

    img

    «Полонинська сироварня» – час поїсти чогось смачненького, особливого в поході – це ще один бонус для мандрівників. Ввічливо привітавшись з господарями невеличної гуцульської колиби, можна зайти до сироварні, де відчувається приємний солодкавий запах диму, на вогнищі кипить жентиця, яку господар підготовляє до виробництва вурди, а на полицях підкопчують свої боки будзи полонинського сиру. Саме тут, в руках вправних вівчарів і відбувається народження легендарного гуцульського екопродукту!

  • ЗУПИНКА 11  «Наодинці з природою»

    img

    На узліссі, на березі річки Сарата, знаходиться невеличка затишна галявина зі зручним рекреаційним місцем для відпочинку. Тут можна відпочити, поділитися приємними враженнями від побаченого, мандруючи екостежиною «Знай, люби, оберігай!». При відвідуванні екологічної стежки Ви отримаєте незабутні враження, а також заряд енергії, наснаги і натхнення на довгий час. Подорожуючи, ви знаходитеся у гостях у Природи. Пам’ятайте, шанобливе ставлення до природи має бути одним із головних правил вашої поведінки.

     

  • При відвідуванні екологічної стежки Ви отримуєте незабутні враження, а також заряд енергії, наснаги і натхнення на довгий час. Пам’ятайте, шанобливе ставлення до природи має бути одним із головних правил Вашої поведінки. Подорожуючи, Ви знаходитися у гостях у Природи.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.