В гості до пасічника

На минулому тижні працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації НПП «Черемоський» завітали до пасічника на екскурсію щоб дізнатись всі тонкощі викачування меду та виготовлення продукції з нього.

Одним із перших продуктів, яким смакувало людство, був мед. Він володіє неперевершеними смаковими й унікальними поживними якостями: зміцнює імунітет, поліпшує апетит, заспокоює, додає сили та загоює рани.

Вулик – це маленька держава. Кожна бджола виконує там свої функції. Бджоли­охоронці слідкують за тим, щоб чужі комахи не залетіли до їхнього будинку,­ про такі цікаві факти розповідає досвідчений пасічник.

Окрім меду цілющі властивості мають продукти бджільництва, які широко використовуються у медицині. Вони натуральні, тому безпечні для вживання.

Прикро, що нині бджільництво переживає не кращі часи: з одного боку позначається несприятлива екологічна ситуація – бджоли гинуть через застосування отрутохімікатів для боротьби із шкідниками, а з іншого – зменшуються площі сільськогосподарських медоносних культур,­ говорить бджоляр. Він же власним прикладом доводить, що збирання меду – це вдячна і необхідна для людей справа. Адже недарма у народі говорять: «Згине бджола – згине людство».

Більшість з нас із острахом ставиться до бджолиних укусів, а от пасічники говорять, що вони не хворіють, бо укуси комахи­трудівниці стимулюють імунну систему людини.

Тож нехай сади, луки, поля і ліси дарують їм щедрі медозбори, щоб люди ласували якісним, корисним, солодким продуктом.